AKNE TEDAVİSİ


Akne Nedir ?

Akne yada bilinen adı ile sivilce her insanda ve özellikle ergenlik döneminde kendini gösteren bir cilt hastalığıdır.

Akne yağ bezi kanallarının cildin yüzeyinde daha yoğun bir yağ salgılaması ile başlar. Kanal ağızları yağ tabakası ile tıkanır ve bu tıkanıklık üzerinde deri bakterilerinin üremesi ile enflamasyon gelişir.

 

Öncesi Ve Sonrası Resimleri

 • Akne 1 Öncesi
  Öncesi
 • Akne 1 Sonrası
  Sonrası
 • Akne 2 Öncesi
  Öncesi
 • Akne 2 Sonrası
  Sonrası
 • Akne 3 Öncesi
  Öncesi
 • Akne 3 Sonrası
  Sonrası
 • Akne 4 Öncesi
  Öncesi
 • Akne 4 Sonrası
  Sonrası

Hemen hemen her insanda belli dönemlerde akne problemi görülmektedir. Genellikle vücudumuz hafif şiddetteki sivilceleri (akne) herhangi bir dış müdahaleye gerensinim duymadan zaman içerisinde tedavi eder. Gerçekleştiremediği durumlarda ise problem kronikleşerek kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Akne Neden Oluşur ?

Aknenin oluşumunda birçok faktör rol oynar. Bunlar;

 • Genetik yatkınlık
 • Yağlı kremler, sıcak hava, terleme artışı, makyaj ve uygun cilt temizleyicilerin kullanılmaması
 • Gözeneklerdeki sebuma yerleşen bakteriler
 • Hormonal faktörler (özellikle yumurtalık kisti) akneye yol açabilmektedir.

Halk arasında yaygın olarak inanılanın aksine akne ile karaciğer bozukluğu arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Yine aynı şekilde bilimsel çalışmalarda akne ile gıdalar arasında da direk bir bağlantı bulunamamıştır. Fakat hasta yedikten sonra akne oluşumunda artış olduğunu gözlemlediği bir gıda varsa bu tip gıdalardan uzak kalmasında fayda vardır.

Akne Nasıl Tedavi Edilir ?

Akne tedavisinde ciltde uygun temizleyici ve kremlerin kullanılması tedavinin temelini oluşturur. Akne ve siyah noktaları sıkmak kesinlikle önerilmemektedir. Boşaltılması gereken akne ve siyah noktalar bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Tedavide topikal kremler, ağızdan alınan ilaçlar, kimyasal peeling ve lazer kullanılmaktadır.

Kimyasal peeling ve lazer bu konuda deneyimli hekim tarafından yapılmalıdır. Hangi tedavinin yapılacağı hekim tarafından yapılan muayene sonucunda belirlenmektedir. Akne tedavisinde bu yöntemlerin kombinasyonu da sıkça kullanılmaktadır. Peeling için aknenin yoğunluğuna göre 6 ila 10 seans gerekebilmektedir. Uygulanacak yönteme göre haftada 1 ya da 2 haftada 1 seans uygulanır. Her seans 20-30 dakika sürmektedir.

Kliniğimizde akne şikayeti ile gelen hastalara muayene ve tetkiklerinden sonra tedavi planı oluşturulmaktadır. Tedavisi başlanan hastaya peeling ve laser uygulamaları yapılması iyileşme sürecini hızlandırır. Hastaya özel verilen temizleyici ve kremler ile de tedavi desteklenmektedir. 

Sistemik olarak ise oral yoldan tetrasiklin, doksisiklin, azitromisin, izotretinoin kullanılabilmektedir. Bu ilaçların kullanım süresi klinikile değişmekle beraber 3-6 aydır. Oral izotretinoin  tedavisi günümüzde kullanılan en etkili akne tedavisi olup pek çok hasta için kesin çözüm sağlamaktadır. Ancak birçok sistemi etkileyebilmesi nedeniyle dikkatle kullanılması gerekmektedir. Çok sayıda yan etkisi bulunmasına rağmen bunlar genellikle kontrol edilebilen, geri dönüşlü etkilerdir. Hastaların bu yan etkiler konusunda aydınlatılması daha dikkatli olmalarını sağlayacak ve toleranslarını arttıracaktır. Akne tedavisinde oral ilaç alımında dermatolog hastayı belli periodlarda tetkikleri ile beraber değerlendirilmelidir.