SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Botoks neden yapılır?

  Estetik amaçla yapılan botoks özellikle yüzün üst kısmında ve kaş arasında oluşan mimik çizgilerini rahatlatmak ve derinin kırışmasını engellemek için yapılır. Botoksun amacı çizgileri silmek değildir.

 • Botoksun yapılması için yaş sınırı var mıdır?

  Botoks yapılması için en önemli kriter öncelikle mimik yapıldığında çizgi oluşup oluşmamasıdır. 18 yaşından itibaren kaş arasında çatık, alında enine çizgi oluşuyorsa bu bölgelere botoks yapılabilir.

 • Botoksun kalıcılığı kişiye göre değişir mi?

  Botoks uygulanırken kişinin kas yapısı, mimikleri, cildin genetik yapısı gibi durumlar göz önüne alınır. Kas yapısı kalın ve mimiklerini ısrarla kullanmak isteyen kişilerde ilaç etkisi erken bitebilir. Kişisel farklılıklar olabilir. Düzenli olarak 2 yıl boyunca botoks yaptıran kişilerde botoks ihtiyacı gitgide azalır.

 • Botoks yapıldıktan sonra neler sakıncalıdır?

  Enjeksiyon sonrası spor yapmak, öne eğilmek, yatıp uzanmak, hamam ve saunaya girmek 4-5 saat kadar sakıncalıdır. Uygulama bölgelerine ovalama, masaj yapılmaz. İşlemden sonra sayılanlar yapılmamak şartıyla günlük hayata devam edilebilir. Botoks işlemi öğle arasında bile yapılabilir.

 • Tatile çıkmadan önce botoks yapılmasının sakıncası olur mu?

  Botoks uygulanmasında mevsim veya güneşle ilgili kısıtlama yoktur. Tatil öncesi yapılabilir. Ancak etkisinin hemen olmayacağı 15 gün sonra etkinin görüleceği unutulmamalıdır.

 • Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

  Anestezi gerekmeden, özel dolgu iğneleri ile işlem gerçekleştirilir. Malzeme kendinden uyuşturma özelliğine sahiptir. Kişilerin canı acımaz.

 • Dolgu Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  İlk 12 saat buhar banyosu, makyaj ve sauna yapmamanız gerekir. Birkaç gün aşırı soğuktan ve güneş ışığından korunmanız gerekir.

 • Dolgu Maddeleri Nasıl Etki Eder?

  Cilt altına uygulanan dolgu, çevresinde dokuyla kaynaşır, su moleküllerini tutarak daha fazla hacim kazanır. Uygulandığı dokuya düzgünlük ve sıklık kazandırır.

 • Dolgu Yan Etki Yapar mı?

  Uygulamanın ilk dakikalarında biraz şişlik olabilir. Buz uygulaması ile bu şişlik gider.

 • Aknenin nedeni karaciğer bozukluğu mudur?

  Akne ile karaciğer bozukluğu arasında bir ilişki bulunmamaktadır ve bu iki hastalık arasında kurulan sıkı bağ tamamen bir hurafeden ibarettir.

 • Diyet ile akne arasında bir ilişki var mıdır?

  Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda akne ile yediğimiz gıdalar arasında direk bir bağlantı bulunamamıştır. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalarda yüksek glisemik indeksi olan gıdalarla (Glisemik indeksi yüksek olan besinler kan şekerinin hızla yükselmesine ve bunun sonucunda da pankreasın depolanmış insülininin hızla kana verilmesine ve kandaki insülin miktarının hızla yükseltmesine sebep olur) aknenin tetiklendiği belirtilmektedir. Buyüzden bu tür gıdaların aşırı miktarda alınması ve tek yönlü olarak kullanılması önerilmemektedir. Yüksek glisemik indeksi olan gıdalar; patates, beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz şeker, işlenmiş meyve suları, muz (olgun), karpuz, krakerler, mısır cipsi ve mısır gevreğidir. Bunun dışında bazı hastalar çekirdek, yağda kızartma, çikolata gibi yağlı, kalori değeri yüksek ve hemen kana karışan gıdalardan sonra akne şiddetinde bir artma tariflemektedir, bu hastaların akne şikayetini arttırdığını düşündüğü bu tip gıdalardan uzak kalmasında fayda vardır.

 • Adet düzensizliği ile akne arasında bir bağlantı var mı?

  Eğer bayan hastada akne ergenlik döneminde olmadığı halde ileri yaşta başlıyorsa, beraberinde adet düzensizliği, kilo vermede zorlanma, çene, karın, sırt ve meme başı çevresinde aşırı kıllanma şikayetlerinden bir veya birkaçı varsa hormon bozukluğu açısından değerlendirilmesi gerekir. Bu hastalarda özellikle yumurtalık kisti, yani polikistik over hastalığından şüphelenilir. Bu hastalıkta sivilce şikayeti oldukça dirençlidir ve tedavisi erkeklerde kullanılan akne tedavisinden oldukça farklıdır. Genel olarak unutulmaması gereken ise adet dönemlerinde çoğu bayanda akne şikayetinin artabileceği dir, bu hormonların neden olduğu doğal bir süreç olup bir hastalık belirtisi değildir. Ayrıca gebelikte de hormonların etkisiyle akne şiddetlenebilmektedir.

 • Akneyi sıkmak önerilir mi?

  Hayır, kesinlikle akneyi sıkmak, oynamak önerilmez. Bazı akne tiplerinde ancak doktor gözetiminde akne lezyonları boşaltılabilir. Kurcalanan aknede iltihap yayılabilir, kızarıklık artabileceği gibi, iz kalma riski de artar.

 • Tedavi kalıcı mıdır? Tekrar aynı problemi yaşar mıyım?

  Medikal yöntemlerle tam olarak geçirilememekte, ancak kontrol altına alınabilmektedir. Fakat tedavi sonrası hasta, rahatsızlığa neden olan etkenleri ortadan kaldırdığı sürece tekrarlama riski yok denilecek kadar azdır.