SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç dökülmesinin sebeplerini ve tedavi seçeneklerini anlayabilmek için saçın yapısını anlamak ve saçı tanımak gerekmektedir.

Vücudumuzu saran kılların, vucut ısımızı korumak, deriyi dış etkenlerden korumak ve dokunma duyumuza yardımcı olmak ve de estetik görüntüyü tamamlamak gibi görevleri vardır. El içi, ayak tabanı ve glans penis hariç vücudun her yüzeyinde değişik kalınlıkta ve renkte olmak üzere bulunur.

Terminal kıl denen kıllar, en kalın olanlarıdır. Saç, sakal ve göğüs kılları bu tip kıllardır. 

Saçlar (veya kıllar) kıl folikülü denen ve kılı çevreleyen doğurucu bir tabakada üretilir ve uzamaya başlar. Buraya saç kökü de denebilir. Sanıldığının tersine saçlar mütamadiyen uzamazlar. Uzama bir noktada durur ve sonra dökülür. Dökülen saçın yerine, saç folikülünden yeni saç teli üretimi başlar. Bu süreç birbiri arkasına devam eder. Buna saçın yaşam döngüsü denir ve 3 evreden oluşur.

1.Anagen (büyüme) evresi:

Bu evre saç kökünden çıkan saçın uzamaya devam ettiği dönemdir, üç yıl kadar sürer

2.Katagen(geçiş) evresi:

Büyüme aktiviteleri durmaya başlar, 1-2 hafta sürer.

3.Telogen(dinlenme ve dökülme) evresi: 

Bu evrede, saç teli aynı boyda ve uzamadan bekler. 3-4 ay kadar sürer. Bu süre sonunda, alttan gelen yeni saçın itmesi veya dışarıdan fırçanın çekmesi gibi etkilerle kolayca saç kökünden dışarı atılır. Yeni saç çıkması ile yeni bir döngü başlar.

Kafa derisinde ortalama 100.000 kadar kıl bulunur ve bunların % 85-90 kadarı anagen safhadadır. % 10-15' i katagen ve telogen safhada bulunur. Günde ortalama 100- 150 kadar saç dökülmesi normaldir ve fizyolojik kabul edilir. Sanıldığının tersine, sık tıraş olmak saç çıkış hızını ve yoğunluğunu artırmaz. Anagen evresinde saçın günlük uzama miktarı 0.37 mm kadardır. Uzama evresinin sonunda 25-100 cm kadar uzayabilir.

Saç dökülmesinde, işte bu evrelerin süresinde kısalma sözkonusudur.

Saç kaybı çoğu insan için evrensel ve kaçınılmaz bir durumdur. Bu durum fizyolojik olmasına rağmen, saçlar insanların psikoseksüel imajı için öyle güçlü bir role sahiptirler ki onların kaybı insanları yüzyıllardır çare aramaya itmiştir. Saç kaybına çare bulunabilmesi için öncelikle saç kaybının nedenlerinin anlaşılması gerekmektedir. Ancak, saç dökülmesine neden olan mekanizma kısa bir süre önce anlaşılmıştır. 

Androgenetik saç dökülmesi insanlardaki saç dökülmesinin % 95 ini oluşturur. Daha çok erkeklerde görülmekle birlikte kadınlarda da görülür. 30 yaşına kadar erkeklerin % 50 sinde kadınların ise % 20 sinde, birazda olsa saçlar dökülmeye başlamıştır. Androgenetik saç dökülmesi temelde, erkeklik hormonu olarak bilinen testesteron' un genetik olarak hassas saç köklerine yaptığı olumsuz etki sonucu olmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesi de denen bu tip dökülme, karakteristik olarak ön saç çizgisinin çekilmesi, sonra tepe kısmındaki saçların incelmesi ve seyrelmesi şeklinde olur. Bayanlarda ise androgenetik saç kaybı, tepe kısmındaki saçlarda ve yaygın tarzda oluşur. Ancak erkeklerden farklı olarak ön saç çizgisi gerilemeden kalır.

Diğer saç dökülme nedenleri şunlardır:

1. Normal saç dökülmesi: Saçın yaşam döngüsüne bağlı olarak günde 100-150 kadar saç dökülmesi normaldir.

2. Fizyolojik saç dökülmesi: Hamilelik dönemindeki saç dökülmesi buna örnektir. Geri dönüşümlüdür.

3. Kişiye bağlı saç dökülmesi: Kişinin kendisinin yaptığı dökülme böyledir. Sıkı saç tokaları sonucu oluşabilir.

4. Enfeksiyonlara bağlı saç dökülmesi: Bazı mantar enfeksiyonlarında görülür.

5. Alopesi Areata: Lokalizedir ve yama tarzında saç dökülmesidir. Uygun tedavi ile geri dönüşümlüdür.

6. Angen Effluvium: Radyasyon ve bazı kimyasalların neden olduğu saç kaybı.

7. Telogen Effluvium: Strese ve kronik hastalıklara bağlı saç kaybı.

8. Travma ve basıya bağlı saç köklerinin hasar görmesi. 

Saç dökülmesi tedavi yöntemleri nelerdir?

İlaçla yapılan tedaviler: Saç dökülmelerinin nedeni tespit edilerek, buna uygun ilaç tedavisi uygulanır. Özellikle erkeklerin büyük sorunu olan saç dökülmesine karşı ilaçlar, tamamen yok olmayan saçlar üzerinde etkili değildir. İlaçlar dökülme eğilimi gösteren cansızlaşmış saçları kuvvetlendirerek, dökülme hızını yavaşlatır. İlaçlar kullanıldığı süre boyunca etkilidir.  

Mezoterapi:  Aminoasit, vitamin, enzim, mineral ve ilaçların karışımından oluşan bir sıvı deri ya da yağ dokusu altına enjekte edilir. Buradaki amaç kan dolaşımını hızlandırarak, saç tellerinin canlanmasını sağlamaktır. Etkisi oldukça uzun bir zamana yayılmaktadır. İkinci seanstan itibaren saçlardaki etkisi fark edilecek hale gelir. Sekiz seans kadar bir uygulama saçları canlı ve sağlıklı hale getirecektir. Hassas ciltlerde kızarıklık, kaşıntı gibi etkileri olsa da, genelde yan etkisi bulunmayan bir uygulamadır.