PRP

PRP (Platelet Rich Plasma) Tedavisi

Kök hücre mantığından yola çıkan PRP (Platelet Rich Plasma) yöntemi; kırışıklık, cilt yenileme, yara izi ve sivilce izleri tedavisinde kullanılmaktadır. Hastanın kendi kanı alınarak santrifüj işlemine tabi tutulur, burada ayrıştırılan plazma kısmı büyüme faktörü de içeren bazı kitler ile karıştırıldıktan sonra deride hedeflenen bölgeye enjeksiyon (mezoterapi) veya dolgu yöntemi ile uygulanır

PRP tedavisinde elde edilen bu plazma sıvısında yoğun trombosit (pıhtı hücreleri) ve lökositler (beyaz kan hücreleri) mevcuttur. Aktive olmuş trombositler ve lökositler büyüme faktörleri salgılar.

Platelet adı verilen trombosit hücreleri vücutta zarar görmüş dokuların onarımını sağlayan büyüme faktörlerini (growth factor) yapısında doğal olarak bulundurur. Vücudun herhangi biryerinde hasar oluştuğunda kandaki mevcut plateletler bu hasarlı bölgede toplanarak onarmaya çalışır. PRP tedavisinin amacı da hasarlı dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek plateletlerden daha fazlasını konsantre bir şekilde enjekte ederek onarımı hızlandırmaktır. Böylece dokuda yenilenme meydana geldiği düşünülmektedir.

 Bu yöntemin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır. 

 PRP yöntemi 2 ila 4 haftalık aralarla ve ortalama 2 ila 4 seans yapılabilir.
 PRP tedavi seansları sona erdiğinde idame tedaviler yapılmalıdır.

PRP dermatolojik uygulama alanları:

-Cilt yenileme amaçlı

-Saç dökülmesi ve saç ekimi sonrası destekleyici olarak

-Yüz. boyun, el bölgerinde deride yenileme ve elastikiyet kaybının giderilmesinde

-Hiperpigmentasyon tedavisinde destekleyici olarak

-Lazer sonrası destekleyici olarak kullanılabilir.

Bu tedavi yönteminde enfeksiyon riski vardır ve mutlaka steril koşullarda çalışılmalıdır. Ayrıca hastanın kullandığı diğer ilaçların doktora belirtilmesi gerekir.