MEZOTERAPİ

Mezoterapi kelime anlamı olarak cildin orta tabakasının tedavisi anlamına gelmektedir.

İlk defa 1952 yılında Fransa’ da Dr. Michel Pistor tarafından tedavi sırasında tesadüfi bir şekilde bulunmuştur. O zamandan beri tıbbın bir çok alanında kendisine etkin yer bulmuştur. 1987′ den itibaren de Fransa Tıp Akademisi tarafından alternatif tıbbın önemli bir konusu haline gelmiştir.

Mezoterapi tıpta bir çok alanda uygulanan bir yöntemdir. Dermatolojik hastalıklarda, çeşitli spor dallarında, romatizmal hastalıklarda, fizik tedavi dallarında eklem içine enjeksiyon şeklinde  kullanılmaktadır. Estetik dermatolojide selülit tedavisinde, bölgesel zayıflamada, yüz antiaging uygulamalarında başarıyla uygulanan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca saç dökülmeleri, çeşitli deri hastalıklarında da başarı ile kullanılmaktadır.

Saç mezoterapisi:

 Saç mezoterapisi, kıl köklerini besleyen vitaminlerin, antioksidanların ve kan dolaşımını arttırıcı ilaçların 2 veya 4 mm’lik özel iğneler ve bir enjektör vasıtasıyla direkt kıl köklerine verilmesine dayanır.

Saç mezoterapisi saç dökülmesi olan herkese uygulanabilir. Genellikle ağrısız bir uygulamadır. Pekçok nedene bağlı saç dökülmelerinde  etkili bir işlemdir. Saç dökülmesi genellikle genetiktir. Bu yüzden saç mezoterapisi uygulandıktan sonra doktor tarafından hastaya özel bir ilaç daha tavsiye edilir. Eğer genetik olmayan başka sebeplerden saç dökülmesi oluyorsa bunun nedeni araştırılmalı, önce gerekli tedavi yapılmalı daha sonra saç mezoterapisi uygulanmalıdır.

Saç mezoterapisi saç için yapılan diğer işlemlere göre daha etkili bir işlemdir. Bunun nedeni ilaçların direkt ve lokal olarak hedefe verilmesidir. Diğer işlemlerde saçlı deriye ulaşım daha az olmakta bunun yanı sıra diğer sistemik yan etkiler daha fazla olmaktadır. Dıştan uygulanan işlemlerde ise ilacın saçlı deriyi geçip saç hücresine ulaşması zor olmaktadır.

Saç mezoterapisi acısız denebilecek bir işlemdir. İşleme özel ince iğneler uygulanmaktadır. Karışımın yakma özelliği yoktur. Karışımın içerisinde çok az miktarda lokal anestezik de bulunur. Bu acıyı tamamen ortadan kaldırır. Kesinlikle bir doktor tarafından uygulanması gereken yöntemdir.

Seans yaklaşık 15-30 dakika sürmektedir. Seanslar ortalama 1-2 hafta ara ile yapılır. Ortalama 10 seans uygulanır.Saç mezoterapisinden etkisi çoğunlukta ikinci seanstan itibaren görülmeye başlar. Mezoterapi doktoru daha farklı bir şekilde önermediyse ikinci seansın bir hafta kadar sonra yapılması gerekir.

Saçlı deri mezoterapi endikasyonları

-Erkek tipi saç dökülmesi

-Alında çekmeye bağlı dökülmeler

-Saçkıran

-Doğum sonrası dökülmeler

-Kadınlarda görülen genel dökülmeler

-Deri hastalıklarında görülen dökülmelerde uygulanır.

Saçlı deri mezoterapisinden önce muayene ile dökülmenin seviyesi belirlenmelidir. Uygulamadan önce bölge antiseptik solüsyonla dezenfekte edilmelidir. 48 saat önce analjezik ve antiiflamatuar uygulamalar kesilmelidir.

Tedaviden sonra derinin büyük bir kısmının etil alkol ile temizlenmesi önerilir. Alerji riskini arttırmamak için seans sonrası sıcak duştan kaçınılmalıdır. Ekimozu önlemek için seans sonrası hemostaz elle veya hastanın ağırlığı ile yapılmalıdır. Seanslar çok sık aralıklarla tekrarlanmamalıdır. Bir önceki seansın yararlı etkilerini ortadan kaldırabilir.

Saçlı deri mezoterapisi hamilelere, emzirenlere, immunolojik hastalığı olanlara, kanser hastalarına, diabetiklere ve antikoagülan tedavi görenlere uygulanmaz.

Mezolift (Yüz mezoterapisi) nedir?

Mesolift yüz, boyun, el ve dekolte cildinde erken yaşlanan dokuyu yeniden canlandıran ve tedavi eden bir metottur.

Vücut mezoterapisinde kullanılan tabanca kullanılmadan, manuel olarak özenle hazırlanmış karışımların özel tekniklerle cilt içi-altına, yine özel ince iğneler ile enjekte edilmesi yöntemidir. 
Bu tedavi edici yöntem cerrahisiz, anestezisiz yüz gerginleştirme (face-lifting), kırışıkların azalması, doldurulması, kontur düzeltme, gevşekliğin azaltılması, leke tedavisi, yaşlanmayı geciktirme (anti-aging) gibi amaçlarla uzun yıllardır başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Kullanılacak ilaçlar yine cildin ve kırışıklığın yapısına göre değişkenlik gösterir. Vitaminler, amino asitler, hyalüronik asit, nükleik asitler, mineral tuzlar, anestezik ve antioksidan maddeler, DMAE (Dimetilaminoetanol), AHA (alfa hidroksi asitler) vb ilaçlar veya bunların karışımları kullanılır.

Mezoliftin yararları nelerdir?

-Cilt gerginliğini artırır. 

-Kırışıklıkları ve açık porları azaltır. 

-Kollajen üretimini arttırır. 

-Hücre siklusunu hızlandırır. 

-Yaşlanmayı geciktirir. 

Mezolift cildin durumuna göre kişiye özel bir tedavi protokoli ile yapılır. Doktorunuz muayene ettikten sonra kırışıklığın derinliği, kişinin yaşı ve cildin ihtiyacına uygun bir program hazırlanır. 

Genelleme yapılacak olursak; ilk ay, ayda 4 seans (haftada 1 seans), ikinci ve üçüncü ay, ayda 2 seans (15 günde 1 seans) ve takip eden aylarda idame tedavi olarak ayda 1 seans önerilir.