KİMYASAL PEELİNG

Kimyasal peeling nedir?

Kimyasal peeling soyucu ve dokuyu uyarıcı bazı kimyasal maddeler ile ciltin farklı tabakalarının yenilenmesini amaçlayan dermokozmetik bir uygulamadır.Kimyasal peeling ayrıca ciltteki koyu renkli lekelerin, akne ve izlerinin tedavisi için de kullanılır. Kimyasal peeling ile cildin temizliği, doğal rengi, dokusu ve pürüzsüzlüğü sağlanabilir, ayrıca cildin sıkılaşması ile yüzeysel çizgi ve kırışıklıklar azalır.

Kaç çeşit kimyasal peeling vardır?

Kimyasal peeling yüzeysel, orta ve derin olarak 3 ayrı düzeyde sınıflandırılabilir. Kimyasal peelingin yüzeysel olanlarında kullanılan meyve asitleri, cilde donuk görünüm veren ölü hücreleri temizleyerek sağlıklı hücrelerin yenilenmesini hızlandırır ve cildin canlanmasını sağlar. Alfa-beta kimyasal peelingler daha çok akneye eğilimli hastalarda tercih edilir.Yüzeysel kimyasal peelingler 2 haftada bir olacak şekilde 6-8 seans olarak planlanır. Her seansta cildin reaksiyonuna göre konsantrasyon ve kimyasal peelingin ciltte kalış süresi attırılır.

Kimyasal peeling cildi inceltirmi?

Hayır,kimyasal peeling cildi inceltmez.Tam tersi kimyasal peelingten sonra cildin nem tutma kapasitesi arttığından dolayı cilt daha dolgun olur.
Kimyasal peeling ile cildin üst tabakasının soyulmasının ardından ortaya çıkan taze cilt güneşe karşı çok hassas olduğundan kimyasal peeling yaptıranların SPF15 ve üzeri koruyucuların her 2 saatte 1 tazelenmesi ile cilt güneşten sıkı bir şekilde korunmalıdır.

Yaz döneminde kimyasal peeling uygulanabilirmi?

Kimyasal peeling uygalatan kişi eğer güneşe maruz kalmayacaksa uygulanabilir.