HYALÜRONİK ASİT UYGULAMALARI

Hyaluronik asit, bir protein ve şeker kompleksi olup, su tutma yeteneği olan ve bulunduğu ortamda cilt hücrelerinin yaşadığı bağ dokusunun ana maddesidir. Hyaluronik asidin azalmasıyla cilt su tutma özelliğini kaybeder. İnsanların yaşlarının ilerlemesiyle ciltte azalan bu asit gözlerin etrafında, alında ve dudak çevresinde kırışıklıkların oluşmasına yol açar. 

Saf hyaluronik asit  derin nemlendirme yaparak cildin daha yumuşak, daha esnek ve parlak olmasını sağlar. Yüz, boyun, dekolte ve ellerde yaşlanma belirtilerini ve güneş hasarını azaltır. Cilde sağlıklı bir gerginlik ve elastikiyet sağlar. Cilt doğal ve taze bir ışıltı kazanır. Kremler cildin sadece yüzeyini ve geçici olarak nemlendirirlerken, saf hyaluronik asit derin ve uzun süreli bir nemlendirme yaparak cilde esneklik ve parlaklık kazandırır. Uzun süreli bir derin nemlendirme programının ardından, uzun vadeli sonuçlar almak mümkündür. Saf hyaluronik asit uygulaması yapılan hastaların %95’i sonuçlardan çok mutlu olduklarını ifade etmektedir. 

Derin nemlendirme (saf hyaluronik asit) uygulaması hekim uygulaması olarak gerçekleştirilir. Uygulamanın yapılacağı bölge lokal anestezik bir krem ile uyuşturulur. Son derece ince mezoterapi iğneleri ile saf hyaluronik asit sık aralıklarla deri altına uygulanır. İşlem 10 dakika kadar sürer. Güneş hasarına en çok maruz kalan bölgelere, yani yüz, boyun, dekolte ve ellere yapılır. Ayrıca göz altlarındaki çukurlukların doldurulmasında dolgu amaçlı da kullanılır. Göz altı morluklarını azaltır. Dudaklarda dikey sigara çizgilerini azaltır. Özellikle dudakları çok kuruyanlarda nemlendirici kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır. Boyundaki yatay çizgilerde etkilidir.

Saf hyaluronik asit ikişer hafta ara ile 3 kez, bir ay sonra bir kez daha olmak üzere 4 kere uygulanır. Genellikle senede bir kür yeterlidir, ancak gerek duyulursa 6 ay sonra bir uygulama daha yapılabilir. Hyaluronik asite karşı alerji olasılığı son derece düşüktür. Uygulama sonrası ufak morarma ve şişlikler olabilir, ancak makyajla örtülebilirler ve birkaç gün içerisinde geçerler.