HÜCRESEL CİLT YENİLEME

Kolajen derimizin temel dokusunu oluşturan, cilde şekil ve destek veren temel yapıtaşıdır. Cildi sağlıklı ve genç tutan bu proteini sentezleyen özellikli hücreler ise fibroblast’lardır. Yaşlanma süreci içinde kolajen üreten hücre sayısının gitgide azalması sonucunda cildin destek dokusu zayıflar. Özellikle yüzün orta 1/3 bölümünde kırışıklıkların oluşmasının temel sebebi budur. Yüz cildinde kolajen yıkımına ve elastin liflerinin azalmasına bağlı ince kırışıklıklar ve cilt dokusunda çökmeler olur. Bu kıymetli proteini yani kolajeni sentezleyen de fibroblast adındaki özellikle hücrelerdir. Yani fibroblastlar, kolajeni aşka getiren kıymetli yapılardır. Eğer yaş alma süreci ilerliyorsa kolajen yıkıma başlamış demektir. Ancak günümüz teknolojisinde kolajenin sentezini arttıracak fibroblast’ları cildimize enjekte etmek mümkün. Buna da tıp dilinde ‘fibrojell’ (otolog kültüre fibroblast) uygulaması deniyor. Doku kayıpları için dolgu yerine geçebilen bu yöntemin ince kırışıklıklar için geliştirilmiş yöntemine ise ‘fibroterapi’ deniyor.

Yüzünüzdeki çökmelerden hoşnut değilseniz ve geçici dolgular size göre değilse fibrojell bu ihtiyaca cevap verebilir. Özellikle burun ve yanak arası boşlukları doldurmak için son derece etkili bu yöntem, uygulama yapıldıktan iki ay sonra etkisini gösteriyor ve giderek artan bir iyileşme sağlıyor. Etki süresi beş yıla kadar devam edebiliyor. Bu yöntemle kişinin kendine ait çoğaltılan hücreleri cildin yaşlanma sürecini yavaşlatıyor. İnce kırışıklıklar için ve yüz cildinde genel bir toparlanma isteniyorsa bunun için de fibroterapi uygulanıyor. Fibroterapide de mezoterapideki gibi yaygın bir çalışma yapılıyor. Aynı zamanda akne izlerinde de oldukça başarılı sonuçlar alınıyor. ‘Otolog kültüre fibroblast enjeksiyonu’ olan uygulamada hedef, cildin temel dokusu kolajenin üretimini tekrar sağlayıp kişinin doğal hücreleriyle yenilenmesi ve gençleşmesini tetiklemektir. Fibrojell uygulaması FDA onaylı, sonuçları izlenmiş, denenmiş ve başarılı bulunmuş bir yöntemdir.

Fibrocell nedir ?

Doku mühendisliği, belirli bir organdan izole edilen hücrelerin gerekli büyüme faktörleri ve diğer etken maddelerin eşliğinde uygun bir matriks içerisinde proliferasyonu ile birlikte daha sonrasında implantasyonuna dayanan bir tekniktir. FibroCell hastanın kendi hücrelerinden elde edilen, zamanın etkilerini geriye çeviren Otolog Fibroblast Hücresel Tedavi yöntemidir. Özellikle akne, skar, suçiçeği izleri, kellik tedavisi ve kırışıklık amaçlı Fibroblast tedavisi Avrupa ve Amerika’da sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.Otolog fibroblast hücre tedavisi son önemde Dermatoloji alanında oldukça önem kazanan uygulamalardan bir tanesidir. Dermal defektler örneğin akne tedavilerinde otolog fibroblast kullanımı dermatologlar için yeni bir pencere açmıştır.

Neden Fibrocell ?

Fibrocell, zamanı geriye çeviren bir hücresel tedavi yöntemidir. Otolog (hastanın kendisinden alınan) olduğundan dolayı allerji riski minimumdur.

Kullanım Alanları Nelerdir ?
 • Yüzdeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır
 • Mezoterapi ile yapılabilecek yüz yenileme ( Facial rejuvenation) uygulamalarında
 • Kapanmayan kronik yaraların tedavisinde
 • Akne veya suçiçeği gibi rahatsızlıklar sonrası oluşan çukurların doldurulmasında
 • Yanık geçirilmiş cerrahi ya da travmaya bağlı oyukluk ve nedbelerin tedavisinde
 • Dudakların dolgunlaştırılmasında
 • Kellik tedavisinde kullanılır.
Avantajları nelerdir ?
 • Kalıcı ve uzun etkilidir
 • Kanser yapıcı değildir
 • Anne karnından plasenta yoluyla yavrunun dolaşımına geçmez
 • Allerjik değildir
 • Hayvansal hastalık oluşturma riski yoktur
 • Enjekte edildiği yerden başka yerlere kaymaz
 • Herkeste aynı etkiyi gösterir
 • Güvenlidir
Uygulama

Hastanın güneş görmemiş kulak arkasından ya da kol içinden steril şartlarda mercimek tanesi büyülüğünde 1 adet doku biyopsisi alınır. Biyopsi aseptik koşullarda soğuk zincir ile tam donanımlı labaratuara gönderilir ve üretime alınır.

Cilde lokal anestezi yapılarak 4 mm lik bir parça, kulak arkasından alınır. Daha sonra burası cilt yapıştırıcısı ile biraraya getirilir. Alınan cilt örneği, içindeki fibroblastların çoğaltılması için laboratuvara gönderilir. 8-10 haftalık bekleme döneminden sonra yeni oluşan fibroblastlar kullanılmaya hazır hale gelirler. Her kişinin hücre kültürünün büyüme hızı aynı değildir. Bu yüzden süreler kişiden kişiye değişecektir. İlk enjeksiyondan sonra ikinci tedavi yaklaşık bir ay sonra olacaktır.

Nasıl etki eder?

Kırışıklıkların en önemli nedeni cilt dokusunu oluşturan komponentlerin, en çok da kollajenini azalması ve zayıflamasıdır. Bu bölgeye kollajenin enjeksiyonu çabuk etki elde etmek için yapılan işlemlerden birisidir. Enjekte edilen kollajenler yaklaşık iki ile dört ay içinde enzimler tarafından yıkılırlar. Otolog fibroblast uygulaması ise bu kollajenin yerine, kollajeni üreten fibroblastların enjekte edilmesi yöntemidir. Böylece kollajenin üretim süresini daha fazla uzatmış oluruz. Kişinin kendi fibroblastları yerine başkasının fibroblastları konursa doku reddi gerçekleşme ihtimali vardır. Bu yüzden en iyisi kişinin kendi fibroblastlarının kullanılmasıdır. Ancak buradaki sorun da, bu kadar fazla fibroblast için fazla cilt dokusunun gereksinimidir. Doku kültürü yaparak bu sorunun çözümü sağlanır.

Uygulama sonrası ilk etkileri ne kadar sürede görülür ?

Hastaya bağlı olarak değişebilmekle birlikte ilk etkiler 2. enjeksiyondan sonra yani 3–4 hafta içinde görülür. Fakat ilk enjeksiyondan hemen sonra da gözle görülebilir etki gördüğümüz hastalar da mevcuttur.

Yan etkileri nelerdir ?

Hastanın kendi hücrelerinden hazırlandığı için bilinen bir kontrendikasyon bilinmemektedir. Hamileler üzerinde bir çalışma yapılmadığından dolayı hamilelerin uygulama dışında tutulması daha uygundur. Nadiren allerjik reaksiyonlar olabilir.

Dolgu maddelerinden farkı

Dolgu maddesinde etkiyi hemen görürsünüz. Fibrojelde ise enjekte edilen fibroblastlar en erken iki ay içinde kolajen sentezini tetiklemeye başlarlar. Etkisi altı ay içinde giderek artar.

Fibrojell’de ve fibroterapide kendi hücreleriniz, uygulama kolaylığı açısından bazen dolgu maddesiyle karıştırıldıktan sonra yüze enjekte edilerek uygulanır. Enjeksiyondan iki ay sonra fibroblast hücreler kolajen sentezini artırmaya başlarlar.  Böylelikle zamanla artan bir iyileşme olur, kırışıklıkların derinliği azalır, cilt daha parlak bir görünüm kazanır. Yeni oluşacak kırışıklıklar engellenir.

Cilt gençleştirme olarak kullanılan bu yöntem, akne izlerinin tedavisinde de uygulanmaktadır. Akne izlerinin tedavi edilmesinin temel zorluğu ciltte oluşmuş çukurların giderilememesidir. 

Fibrojell cildi destekleyen yapısı ve uzun süreli etkisi ile akne izlerinin tedavisinde yeni ufuklar açmaktadır. Fibrojell ve fibroterapinin en önemli akne skarı içindeki fibroblast popülasyonunu artırarak cildin yenileme kapasitesini artırmaktadır.

Fibroblastların üretimi ne kadar sürer?

Hastanın hücre kalitesine bağlı olarak yaklaşık 4-6 hafta kadar bir süre alır.

 

Öncesi Sonrası