CİLT VE DUDAK DOLGUSU

Dolgu maddelerinin deri altına enjekte edilerek yapılan dolgu estetiği , derideki ince ve derin kırışıklıkları gidermek, yara izlerini tedavi etmek, ciltteki çukurları yok etmek, ince dudakları kalınlaştırmak, yanaklara dolgunluk vermek amacıyla yapılan işlemlerdir. Dolgu enjeksiyonu tedavisi sonrası kısa sürede daha genç bir görünüm sağlanır. Dolgu estetiği ile yüzdeki yorgun ifade giderilir.

Yıllar içerisinde ciltte elastik lif, kollajen lif, yağ tabakası ve hyaluronik asitin azalmasına bağlı olarak kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Özellikle göz, ağız, çene, boyun, burun, alın bölgesinde kırışmalar ve sarkmalar ortaya çıkar. Yüzün alt kısımlarında sarkma ve kırışıklıklarda dolgu enjeksiyonu başarıyla kullanılabilir. Bazen dolgu maddesinin kollajen üretimini arttırıcı etkisi olabilmektedir. Bu amaçla en sık hyalüronik asit kullanılır.

Hyalüronik asit; aslında polisakkarit yapısında bir şeker zinciridir. İnsan vücudunda, canlılarla doğal olarak bulunur. Bu maddenin hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlanması ve cilde gerginlik vermesi gibi görevleri vardır.  Özel laboratuar şartlarında üretilerek kozmetik uygulamalarda dolgu amaçlı kullanılmaktadır. Ortalama 6-18 ay içinde vücut tarafından metabolize edilerek atılır. Uygulama kolaylığı ve alerjik reaksiyonlar yapmaması nedeniyle en sık tercih edilen kırışıklık dolgu maddesidir.

Hyalüronik asit tüm dünyada giderek popülaritesi artan etkin ve şu an için en güvenli dolgu maddesidir. Bu dolgu maddesi dudaklara hacim ve dolgunluk verirken ağız ve burun çevresindeki kırışıklarda çok etkili olabilmektedir.

Hyalüronik asit kırışıklık hattına ya da dudaklara ince bir iğne yardımıyla küçük miktarlarda enjekte edilir. Alerji ve deri sertleştirme riski çok düşüktür.

Kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 6-18 ay kadardır.

DUDAK DOLGUSU

Dermal dolgu uygulamasının sıklıkla yapıldığı yerlerden biri de dudaklardır. Dudak dolgu uygulaması, kısa süren bir enjeksiyon gerektiren, ihtiyaca göre hacimlendirici veya şekillendirici, ayrıca ağız çevresindeki çizgileri ve kırışıklıkları da giderebilen bir yöntemdir.

Dudak için kullanılan dolgular  dudak ve ağız çevresine özel olarak üretilmiş, enjekte edilebilir hiyalüronik asit bazlı ürünlerdir.

Dudak hacminin dolgunlaştırılması, dudak şeklinin yeniden tanımlanması, dikey dudak çizgilerinin ve ağız kenarındaki çöküntülerin düzeltilmesi için kullanılmaktadır. Dudak yapısal olarak herketli bir bölgedir, kılcal kan damarlarından zengin bir yapısı bulunmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir yüz bölgesine yapılabilen dolgu dudağa yapıldığı zaman daha kısa zamanda erimekte ve hacim kaybetmektedir. Bu durum firmaların kendilerini geliştirmesini sağlamış ve özellikle dudak için üretilmiş çapraz bağları ve hyaluranik asit miktarları arttırılmış kiss, lips gibi dudak dolguları ortaya çıkmıştır. Ancak bu sayede yapılan dudak dolguları en az 6-8 ay kadar hacimli olarak kalabilmektedir.

Uygulama nasıl yapılır?

Dudak dolgunlaştırma öncesinde dudağa lokal anestezik kremler sürülür. Çoğu dudak dolgusu markasında içinde lokal anestezi de mevcuttur. Dolayısıyla uygulama sırsaında hiç ağrı oluşmamaktadır. Alternatif olarak lokal anestezik iğnelerle dudakta tam bir uyuşma da elde edilebilir.

Hazır dudak dolguları çok ince iğnelerle dudağın hacim kazanmasını istediğimiz alanlara uygulanmaktadır. Bu bir ameliyatsız uygulamadır. Yaklaşık 5-10 dakika sürmektedir. Dudak dolgunlaştırma işleminden hemen sonra hafif bir şişlik meydana gelir. Sonrasında buz uygulaması sayesinde bu şişlik hem çok fazla oluşmaz, hem de hızla iner. Hemen normal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Sonrasında bazen hafif morarmalar oluşabilir. Ertesi gün daha iyi bir hal alacaktır. 1 hafta sonra ise dolgu daha homojen bir görünüm alır. 1 ay sonra her zaman daha güzel bir görünüm elde edilmektedir.

Dudak dolguları eğer iyi markalarla yapılmaz ise dudakta sertlik, kist, granulom, topaklanma yapabilirler. Bu yüzden mutlaka dudağa özel dolgular kullanmak gerekmektedir.

Kliniğimizde vücutta birikim yapmayan, kalıcı olmayan ve zamanla emilen vycross teknolojisi ile üretilmiş dolgular kullanılmaktadır. Bu sayede komplikasyon ve allerji riski çok azalmaktadır.

Dolgunun vücutta kalış süresi kişinin yaşam tarzı ve fiziksel koşullardan etkilenir. Sadece kadınlar değil erkeklerde yaptırabilir.

Tecrübeli ellerde yapılan ve aşırıya kaçmayan dudak dolgusu ile yüze yakışan, doğal duran dudaklar elde edilebilir.