BOTULİNUM TOKSİN UYGULAMASI

Botoks (Botoks = Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir.

Botulinum toksini yüzün dinamik çizgilerinin giderilmesi ve aşırı terlemede kullanılan etkili, güvenilir ve geri dönüşümlü bir tedavidir.

Yüzdeki dinamik kırışıklıklar yüz ifadesinde kullanılan kasların deri üzerindeki etkileri sonucunda oluşur. Botulinum toksini bu kaslarda geçici zayıflama ve paraliziye neden olarak bazı yüz çizgilerinin tedavisi veya kozmetik görünümün giderilmesinde başarıyla uygulanmaktadır. Tedavinin başarısı için uygun hasta seçimi önemlidir. En başarılı sonuçlar 50 yaşa kadar olan gurupta alınmaktadır.Yüzün biçimi, anatomik yapısı, mimiklerin çok iyi değerlendirilmesi tedaviden beklenilen etkiyi artırır.

Botulinum toksini yüz mimiklerinde dinamik kırışıklarda başarılır. En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler, alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir. Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların hareketleri zayıflatılabilir, kas hareketlerindeki azalma, üzerindeki derinin, kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı çizgilenmeyi de azaltır. Bu şekilde yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır.

Botoks bu konuda eğitim almış uzman doktorların uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi taktirde, hem etkisi tam olmayabilir hem de geçici problemler ortaya çıkabilir.

Bu konuda eğitim almış ve deneyimli bir uzman tarafından yapıldığında botoks uygulamasının riskleri yok denecek kadar azdır. Uygulamadan sonra geçici baş ağrısı görülebilir. Çok nadir olarak genellikle alın ve göz çevresindeki yanlış uygulamalarda kısa süreli göz kapağı düşüklüğü görülebilir. Botoks’un etkisi uygulamadan 3-7 gün sonra başlar ve bu etki üç-dört ay devam eder. Uygulamaların sayısı arttıkça botoks’un etkisi 12 ay kadar devam edebilir.

Botoksun diğer bir uygulama alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı değişik rahatsızlıkların giderilmesidir.

Koltuk altı, el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde"hiperhidrozis" olarak adlandırılan terleme hastalığına karşı botoks son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur. Botoks, çok ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde iyileşme gözlenir. Botoksun etkisi genellikle 6 ile 8 ay sürer, etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Kişiye bağlı olarak ter bezlerinden aşırı ter salgılanmasını belli bir sürelik durdurmak ve böylece özellikle yaz aylarında gerek koltuk altı gerek avuç içi gerekse ayak tabanı terlemesi giderilebilmektedir.