MOLLUSKUM CONTAGİOZUM (SU SİĞİLİ)

Poxvirus tarafından meydana gelen cildin iyi huylu bir hastalığıdır. Molloskum Contagiosum (molluskum, molloscum contagiosum, moloskum, moloscum) bir zamanlar en çok çocuklarda görülür iken son yıllarda  cinsel temasla bulaşan bir hastalık haline gelmiştir. Hastalar bunu genital siğil ile karıştırırlar ve gereksiz yere paniğe kapılırlar. Molluscum, HPV virüsü gibi kanserojen riski olmasa da benzer şekilde tedavi edilmelidir.

Molloskum kontagiosum hastalığı hızlı bir şekilde tüm vücuda hatta yüze  yayılabilir. Cinsel temasla bulaşabildiği gibi direk temas, virüsla bulaşık olan havlu, çarşaf gibi eşyalarla da kolaylıkla bulaşır.

Molluscum Contagiosum Hastalığı  Belirtileri Nelerdir?

Genital bölgeler ve makat civarında çok sayıda, inci taneleri gibi, sivilce benzeri ama sivilceden daha sert, göbekli kabartılar şeklinde görülür. Hızlı bir şekilde tüm vücuda yayılabilirler. Sıkıldıklarında içlerinden süt rengi ve koyu kıvamda sıvı gelir. Bağışıklığı düşük kimselerde daha yaygındır.

Molloscum Contagiosum Tanısı Nasıl Konur?

Deneyimli gözler muayene ile tanıyı koyabilir, şüphe olduğunda patolojik inceleme yeterli olmaktadır. Genital  siğiller (kondülom, HPV virüsü lezyonları), su çiçeği, herpes genitalis (cinsel uçuk)  en çok karışan diğer hastalıklardır. 

Molloskum Contagiozumun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kendiliğinden  kısa sürede iyileşmeyen lezyonların yayılmasını ve başka kişilere bulaşmasını önlemek için, doktor tarafından lokal anestetik kremler sürüldükten elektrokoter ile yakılarak (koterizasyon) yada kriyoterapi ile dondurularak kolaylıkla tedavi edilebilir.