AKTİNİK KERATOZ

Aktinik keratoz genellikle güneş, iyonize radyasyon,arsenik ve polisiklik hidrokarbonlara maruz kalınması ile oluşan preknasröz deri tümörleridir. aslında SCC nin deride epidermiste lokalize kalmış formudur.

Aktinik keratoz 16-49 yaş arası erkeklerde %27, kadınlarda , 50-80 yaş arasında ise erkeklerde %66, kadınlarda %56 oranında bildirilmiştir. Açık havada çalışanlarda, örneğin balıkçılarda, inşaatlarda çalışanlarda, park bekçilerinde büro içi çalışanlara göre daha yüksek oranda görülmektedir.

Aktinik keratoz tedavi seçenekleri şunlardır:

  • Dondurma (kriyoterapi). örneğin sıvı azot gibi bir aşırı soğuk madde, deri lezyonları uygulanır. Madde kabarma ve dökülme neden deri yüzeyine donduruyor. Cildin iyileşmesine yardımcı olur, yeni deri görünmesini sağlayan lezyonlar slough off. Gibi Bu en yaygın tedavi, sadece birkaç dakika sürer ve doktorunuzun ofisinde yapılabilir. Yan etkileri kabarcıklar, yara, cilt dokusu, enfeksiyon değişiklikleri ve tedavi yerinde derinin koyulaşması içerebilir.
  • (Küretaj) kazınması. Bu yöntemde, cerrah hasarlı hücreleri kazımak için curet adlandırılan bir aygıt kullanır. Kazıma, bir kalem şeklinde bir alet elektrik akımı ile etkilenen doku kesmek ve yok etmek için kullanıldığı, elektro ile takip edilebilir. Bu işlem lokal anestezik gerektirir. Yan etkileri tedavi yerinde yara ve deri rengi değişiklikleri, enfeksiyon içerebilir.
  • Kremler veya merhem. Bazı topikal ilaçlar fluorourasil (Carac, Fluoroplex, Efudex), bir kemoterapi ilaç içerir. Ilaç içlerinde önemli hücresel fonksiyonları bloke ederek aktinik keratoz hücreleri yok eder.Başka bir tedavi seçeneği Imiquimod (Aldara), prekanseröz hücrelerin vücudun kendi bağışıklık uyarmak için cildin bağışıklık sistemini değiştiren bir topikal krem. Diklofenak jel (Voltaren, Solaraze), bir non-steroid anti-inflamatuar topikal ilaç da yardımcı olabilir. Yan etkiler, kaşıntı batma veya yanma, kabuklanma ve tedavi yerinde güneşe maruz kalma duyarlılığı, ağrı gibi cilt tahrişi içerebilir.
  • Kimyasal soyma. Bu, bir veya daha fazla kimyasal çözüm uygulama içerir – lezyonlara – örneğin trikloroasetik asit (Tri-Klor). Kimyasallar yeni cilt oluşumuna izin, cildinizi blister ve sonunda kabuğu neden olur. Genellikle soyma Cilt beş ila yedi gün sürer. Diğer yan etkiler batma veya hissi, kızarıklık yanma, kabuklanma, cilt renklenmesi, enfeksiyonlar değişiklikler ve nadiren yara izi içerebilir. Genellikle kozmetik olarak kabul edilir, bu prosedür sigorta kapsamında olmayabilir.
  • Fotodinamik tedavi. Bu işlem ile, (fotosensitize ajan) ya enjekte veya topikal olarak uygulanır ışık için hasarlı cilt hücrelerini duyarlı hale getiren bir ajan. Cildiniz daha sonra hasarlı cilt hücrelerini yok etmek için yoğun lazer ışığı maruz kalmaktadır. Yan etkileri şişlik kızarıklık ve tedavi sırasında bir yanma hissi içerebilir.
  • Dermabrazyon. Bu prosedürde, etkilenen deri bir hızla hareket eden bir fırça kullanılarak kaldırılır. Lokal anestezi prosedürü daha tolere edilebilir hale getirmek için kullanılır. Prosedür cilt kırmızı ve ham görünümlü bırakır. Bu iyileşmek için cilt için birkaç ay sürer, ancak yeni cilt genellikle yumuşak görünür.

Sizin tedavi seçenekleri konusunda doktorunuzla konuşun. Prosedürler yan etkileri, skar riski ve gerekli seans sayısı da dahil olmak üzere çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır. Tüm tedavilerden sonra belli zaman aralıklarında dermatoloji uzmanına kontrol yaptırılması gereklidir.