AKNE (SİVİLCE)


Akne Nedir ?

Akne yada bilinen adı ile sivilce her insanda ve özellikle ergenlik döneminde kendini gösteren bir cilt hastalığıdır.

Akne yağ bezi kanallarının cildin yüzeyinde daha yoğun bir yağ salgılaması ile başlar. Kanal ağızları yağ tabakası ile tıkanır ve bu tıkanıklık üzerinde deri bakterilerinin üremesi ile enflamasyon gelişir.

Öncesi Ve Sonrası Resimleri

 • Akne 1 Öncesi
  Öncesi
 • Akne 1 Sonrası
  Sonrası
 • Akne 2 Öncesi
  Öncesi
 • Akne 2 Sonrası
  Sonrası
 • Akne 3 Öncesi
  Öncesi
 • Akne 3 Sonrası
  Sonrası
 • Akne 4 Öncesi
  Öncesi
 • Akne 4 Sonrası
  Sonrası

Hemen hemen her insanda belli dönemlerde görülmektedir. Vücut herhangi bir dış müdahaleye gerensinim duymadan zaman içerisinde kendi tedavisini gerçekleştirir. Gerçekleştiremediği durumlarda ise problem kronikleşerek kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Akne Neden Oluşur ?

Aknenin oluşumunda birçok faktör rol oynar. Bunlar;

 • Genetik yatkınlık
 • Yağlı kremler, sıcak hava, terleme artışı, makyaj ve uygun cilt temizleyicilerin kullanılmaması
 • Gözeneklerdeki sebuma yerleşen bakteriler
 • Hormonal faktörler (özellikle yumurtalık kisti) akneye yol açabilmektedir.

Halk arasında yaygın olarak inanılanın aksine akne ile karaciğer bozukluğu arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Yine aynı şekilde bilimsel çalışmalarda akne ile gıdalar arasında da direk bir bağlantı bulunamamıştır. Fakat hasta yedikten sonra akne oluşumunda artış olduğunu gözlemlediği bir gıda varsa bu tip gıdalardan uzak kalmasında fayda vardır.

Akne Nasıl Tedavi Edilir ?

Akne tedavisinde cilde uygun temizleyici ve kremlerin kullanılması tedavinin temelini oluşturur. Akne ve siyah noktaları sıkmak kesinlikle önerilmemektedir. Boşaltılması gereken akne ve siyah noktalar bu konuda deneyimli kişilerce yapılmalıdır.

Tedavide topikal kremler, ağızdan alınan ilaçlar, kimyasal peeling ve lazer kullanılmaktadır.

Kimyasal peeling ve lazer bu konuda deneyimli hekim tarafından yapılmalıdır. Hangi tedavinin yapılacağı hekim tarafından yapılan muayene sonucunda belirlenmektedir. Akne tedavisinde bu yöntemlerin kombinasyonu da sıkça kullanılmaktadır. Peeling için aknenin yoğunluğuna göre 6 ila 10 seans gerekebilmektedir. Uygulanacak yönteme göre haftada 1 ya da 2 haftada 1 seans uygulanır. Her seans 20-30 dakika sürmektedir.

Kliniğimizde akne şikayeti ile gelen hastalara muayene ve tetkiklerinden sonra tedavi planı oluşturulmaktadır. Tedavisi başlanan hastaya peeling ve laser uygulamaları yapılması iyileşme sürecini hızlandırır. Hastaya özel verilen temizleyici ve kremler ile de tedavi desteklenmektedir. 

Sistemik olarak ise oral yoldan tetrasiklin, doksisiklin, azitromisin, izotretinoin kullanılabilmektedir. Bu ilaçların kullanım süresi klinikile değişmekle beraber 3-6 aydır. Oral izotretinoin  tedavisi günümüzde kullanılan en etkili akne tedavisi olup pek çok hasta için kesin çözüm sağlamaktadır. Ancak birçok sistemi etkileyebilmesi nedeniyle dikkatle kullanılması gerekmektedir. Çok sayıda yan etkisi bulunmasına rağmen bunlar genellikle kontrol edilebilen, geri dönüşlü etkilerdir. Hastaların bu yan etkiler konusunda aydınlatılması daha dikkatli olmalarını sağlayacak ve toleranslarını arttıracaktır. Akne tedavisinde oral ilaç alımında dermatolog hastayı belli periodlarda tetkikleri ile beraber değerlendirmelidir.

Oral retinoid(izotretinoin) tedavisi:

Bu ilaç uzun süredir özellikle şiddetli akne hastalarında güvenle kullanılmaktadır. Oral izotretinoin (Roaccutane, Zoretanin, Aknetrend) kullanımı;

-Şiddetli akne

-Oral ve topikal tedavi kombinasyonlarına 6 aylık sürede %50 den daha az yanıt veren akne

-Oral tedavi kesildiğinde tekrarlayan akne

-Deride skar oluşumuna yol açan akne

-Psikolojik olarak ciddi özgüvensizlik gibi sorunlara yol açan akne

-Enflamatuar rozasea

-Ter bezi hastalıkları(hidroadenitis süppürativa)

-Pyoderma fasiale durumlarında özellikle endikedir.

         Retinoid tedavisinde günlük doz ve kullanılacak süre hastanın kilosuna ve akne şiddetine göre ayarlanır. Kalıcı remisyon sağlamak için tedavi kürü boyunca alınması gereken total dozun tamamlanması gerekir. Baze hastalarda bu tedavi sırasında ara ara antibiyotik kullanmak gerekebilir. Bazen de akne fulminans dediğimiz aknenin alevlenmesi formu gelişir ve oral steroid tedavisi eklenebilir.

        Genç erişkin akneli hastaların %40 ı oral izotretinoin tedavisi gerektirmektedir. Bu tedavi sırasında hastanın eğitimi, hasta hekim ilişkisi ve hastanın takibi çok önemlidir. İzotretinoin ilacının yan etkileri doza bağımlıdır ve genellikle ciddi değildir. En sık dudak, göz ve burun mukozasında , el üzerlerinde kuruma gözlemlenir. Özellikle sporla uğraşanlarda eklem ağrıları olabilir. Risk faktörü olanlarda kan yağlarında yükselme, karaciğer enzimlerinde yükselmeler olabilmektedir. Gebelikte mutlak kontrendikedir ve aktif kontrasepsiyon uygulanmalıdır. Kronik alkolizm, karaciğer hastaları, antiepileptik ilaç kullanan, aktif depresyonu olan hastalarda izotretinoin kullanımından kaçınılmalıdır.

        Oral retinoid tedavisi çoğu hastada 6 aylık bir kullanımla ve yanında genellikle başka akne ilacı kullanılmadan çok iyi sonuçlar sağlayan bir tedavidir. Hasta eğitimi ve dermatoloji hekiminin iyi takibi sağlanırsa çoğunlukla ciddi olmayan yan etkilerle tedavi bitirilir. Özellikle genetik olarak saçlı deri , yüz gövde ve sırt aşırı yağlanması olan hastalarda, hormonal sorunları olanlarda ikinci tedavi kürleri gerekebilir. Düzenli kan testleri ile tüm kürler tamamlanabilir.

Akne Skarları     

        Şu an olan en iyi tedavilere rağmen özellikle nodülokistik aknelerde sikatris oluşabilmektedir. Sikatrisleri tedavi etmek amacı ile kimyasal soyma, ablatif ve nonablatif lazer uygulamaları, cerrahi skar exizyonu, dermabrazyon, dermaroller, dolgu uygulamaları yapılabilir. Akne tedavisi bitiminde yara iyileşmesinin belirgin olduğu dönemde uygulanan skar tedavileri daha başarılı olmaktadır.

Skarların tipine göre tedavi seçimi yapılmalı soyma yada lazer gibi tedavilerden sonra mutlaka güneşten kaçınılmalıdır.